Zawieszenie działalności przewoźnika a certyfikat kompetencji zawodowych

Zawieszenie działalności przewoźnika a certyfikat kompetencji zawodowych

Zawieszenie działalności przewoźnika a certyfikat kompetencji zawodowych

Niektórzy właściciele firm, organizując pracę przedsiębiorstwa transportowego, decyduje się na zawieszenie działalności na okres przewidziany przez ustawodawcę. Jednak wówczas powstaje pytanie, jak interpretowane są zdobyte licencje oraz certyfikat kompetencji zawodowych.

Zawieszenie w prawie

Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego:„Przewoźnik drogowy może zawiesić w całości albo w części wykonywanie transportu drogowego na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy”[1]. Warto jednak nadmienić, że przewoźnik z licencją spedycyjną czy licencją transportową zawieszający wykonywanie działań transportowych musi w terminie do 14 dni od dnia rozpoczęcia zawieszenia działalności powiadomić organ, który licencje wydał. To spowoduje, że działalność zostanie zawieszona i odpowiednie informacje pojawią się w Krajowym Rejestrze Elektronicznym Przedsiębiorców Transportu Drogowego.

Certyfikat po egzaminie

Jeśli przewoźnik drogowy otrzymał certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika w wyniku poprawnie zdanego egzaminu państwowego. Wówczas zawieszenie działalności nie ma wpływu na ten certyfikat. Zgodnie z prawem jest on ważny bezterminowo i nie ma wpływu na status firmy oraz sposób funkcjonowania przedsiębiorcy. To oznacza, że o uzyskany certyfikat nie trzeba się niepokoić i tym bardziej warto uzyskać ten dokument, by mieć pewność jego obowiązywania do końca działalności.

[1]https://gitd.gov.pl/dla-przedsiebiorcow/licencjezezwolenie-na-wykonywanie-zawodu-przewoznika-drogowego/przewoz-rzeczy/zawieszenie-uprawnien/, dostęp: 20.01.2020r.