Na co zwracać uwagę przy wyborze centrum kształcenia dla przyszłych przewoźników?

Na co zwracać uwagę przy wyborze centrum kształcenia dla przyszłych przewoźników?

Wiele osób myśli o logistyce, spedycji i transporcie jako o miejscu z możliwościami biznesowymi. To oznacza, że coraz więcej przedsiębiorców ma zamiar podchodzić do egzaminu na certyfikat, który umożliwia realizację tych założeń. Jednak okazuje się, że bardzo ważne jest wybranie właściwego centrum kształcenia.

Dlaczego certyfikat?

Aby móc uzyskać licencję spedycyjną czy licencję transportową, każdy przedsiębiorca musi dysponować ukończonym kursem oraz uzyskanym – na drodze zdanego egzaminu – certyfikatemkompetencji zawodowych przewoźnika. Dopiero to umożliwia uzyskanie pozwoleń i wykonywania tego zawodu – organizowania pracy przedsiębiorstwa. To oznacza, że egzamin, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady z 2009 roku[1], jest przepustką do sukcesu.

Co jest ważne?

Centrum kształcenia musi więc nie tylko zwracać uwagę na jakość wykładanej wiedzy, ale także na sposób, w jaki to robi oraz na efektywność. Istotne jest przynajmniej kilka elementów:

  • Wyposażenie, czyli to, co otrzymują uczestnicy kursu. W niektórych firmach materiały dydaktyczne lub pomoce są dodatkowo płatne. W innych, tych, które dbają o klienta, już nie.
  • Długość trwania kursu. Wiele firm skraca czas, co później przekłada się na negatywne wyniki zdawalności. Jeśli zależy Ci na zostaniu przewoźnikiem drogowym, nie rezygnuj z pełnego wymiaru godzin. 30 to podstawa.
  • Zdawalność. Kompetencja osób prowadzących kurs ma znaczenie, ale zawsze przekłada się na zdawalność. Więc jeśli nawet ktoś miło prowadzi zajęcia, ale nie przekazuje wiedzy w odpowiedni sposób, nie będzie atrakcyjny.

Pamiętaj, że kurs ma jeden cel – pozwolić Ci zdać egzamin.

[1]http://www.certyfikatkompetencjizawodowychcpc.pl/egzamin.html, dostęp: 21.10.2019 r.