Krok po kroku do otrzymania certyfikatu kompetencji zawodowych i licencji transportowej.

Krok po kroku do otrzymania certyfikatu kompetencji zawodowych i licencji transportowej.

Jeśli planujesz wejść w branżę transportową i założyć biznes, musisz pamiętać, że według prawa Unii Europejskiej, nie możesz tego zrobić z ulicy. Aby zarządzać ludźmi przewożącymi towary, musisz mieć świadomość i wiedzę, którą sprawdza się na kilka sposobów. Oto krok po kroku, co musisz zrobić, by otrzymać licencję.

Krok pierwszy – kurs

Do otrzymania licencji transportowej niezbędny jest certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika. Ten zdobywasz po zdaniu egzaminu, a do tego przygotowuje kurs. To właśnie pierwszy etap – kilkadziesiąt godzin z zadaniami, wykładowcą, który wiele wie i dużo widział oraz nauką pod kątem zadań egzaminacyjnych. Po jego odbyciu możesz przejść dalej.

Krok drugi – egzamin

Następnie możesz przystąpić do egzaminu. Jest on organizowany przez Instytut Transportu Samochodowego z Warszawy. Składa się z dwóch części – testowych pytań zamkniętych( 64 pyt.) oraz pytań problemowych 2 zad.), otwartych. Trwa około 240 minut i jest organizowany tylko w jednym miejscu. Po jego zdaniu, otrzymujesz certyfikat kompetencji zawodowych i możesz dalej starać się o licencję spedycyjną, transportową lub zostać zarządzającym w firmie transportowej osób/rzeczy.

Krok trzeci – wniosek

Wraz z certyfikatem składasz wniosek LR1/LO1( RZECZY/OSÓB)dostępny na stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego i czekasz na pozytywne jego rozpatrzenie. Jeśli spełnisz wszystkie zakładane w nim warunki, otrzymasz konkretną licencję i dzięki temu będziesz mógł legalnie zacząć pracę jako właściciel firmy transportowej. Dzięki certyfikatowi, a więc po kursie i egzaminie, masz otwartą drogę do uzyskiwania kolejnych pozwoleń na działanie.