Kim jest Spedytor i jak nim zostać

Kim jest Spedytor i jak nim zostać

W celu umożliwienia bezpiecznego i szybkiego transportu towarów pomiędzy różnymi lokalizacjami, oprócz osoby zlecającej przewóz i osoby przewożącej niezbędny jest koordynator całego procesu. Spedytor jest właśnie tą osobą.

Spedytor jest odpowiedzialny za planowanie i przebieg transportu towarów. Musi on koordynować ruch kierowców na trasach w taki sposób, aby towary nie zniszczyły się i dodarły na czas do ustalonego punktu. Odpowiedzialny jest również za zapewnienie odpowiedniego miejsca załadunku, przeładunku i rozładunków towarów. Oprócz koordynacji i organizacji zajmuje się on więc również kwestami logistycznymi przewozu towarów.

Kto nadaje się na spedytora

Ze względu na dbanie o organizację transportu jego przebiegu i kwestie logistyczne z nim związane spedytor musi być osobą odpowiedzialną. Bardzo ważna jest umiejętność podejmowania trudnych decyzji. W czasie transportu może dojść do nieoczekiwanych problemów. Do obowiązków spedytora należy ich rozwiązanie, co wiąże się z wykazywaniem inicjatywy i szybkością podejmowania decyzji. Radzenie sobie z presją czasu, jest również wskazane w tym zawodzie. Transport powinien dotrzeć na czas a za wszystkie opóźnienia, odpowiedzialny jest również spedytor. Osoba na tym stanowisku musi również potrafić skupić się na wielu rzeczach naraz, gdyż transport towarów odbywa się często z wykorzystaniem wielu samochodów ciężarowych. Umiejętność komunikacji to kolejna ważna cecha w tym zawodzie. Komunikaty przekazywane przez spedytora muszą być jasne i zrozumiałe.

Od czego zacząć

Jeżeli ktoś zastanawia się nad zostaniem spedytorem, pierwszą rzeczą, którą warto przemyśleć, jest uzyskanie certyfikatu, po zaliczeniu kursu na spedytora. Kurs tego typu oferuje wiele firm, między innymi firma Koal. Na kursie uczestnicy zapoznają się z zagadnieniami w zakresie:

  • Podstaw logistyki
  • Organizacji transportu
  • Kwestami prawnymi w zarządzaniu transportem
  • Rodzajem dokumentów wykorzystywanym w zawodzie

Co dalej

Uzyskanie certyfikatu ułatwia znalezienie zatrudnienia w sektorze spedycji. Początkowo w ramach praktyki można podjąć pracę w charakterze asystenta spedytora, a po uzyskaniu odpowiedniego doświadczenia samodzielnie wykonywać obowiązki spedycyjne.

Praca spedytora nie należy do najłatwiejszych i wymaga dużej odporności psychicznej, jednakże kompensować to mogą dobre zarobki w tym sektorze i możliwość szybkiego znalezienia zatrudnienia, ze względu na duże zapotrzebowanie na spedytorów na rynku transportowym.