Jakie dokumenty należy złożyć, wnioskując o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencję międzynarodową?

Jakie dokumenty należy złożyć, wnioskując o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencję międzynarodową?

Jakie dokumenty należy złożyć, wnioskując o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego?

Procedura zakładania firmy spedycyjnej jest bardzo prosta. Najpierw kurs na certyfikat kompetencji zawodowych, potem egzamin, a następnie wystąpienie o licencję i zezwolenie na wykonywanie zawodu. Jakie dokumenty są wymagane na tym ostatnim etapie?

LR1-druk/wniosek

Po tym jak przedsiębiorca zda egzamin państwowy, otrzymuje certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika i może ubiegać się o licencję spedycyjną czy licencję transportową. Zezwolenie otrzymuje się dzięki LR1, czyli drukowi o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i licencji wspólnotowej dotyczącej międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy[1]. Jednak LR1 nie jest jedynym dokumentem potrzebnym w całym wniosku.

Dodatkowe wymagania

Sam druk o zezwolenie na pracę w charakterze przewoźnika drogowego jest podstawą do wydania pozwolenia, jednak musi być poparty dodatkowymi dokumentami. Jakie jeszcze informacje są potrzebne w GITD?

  • Oświadczenie właściciela zarządzającego transportem – OC;
  • Zaswiadczenie z KRK-oryginał
  • Certyfikat kompetencji zawodowych, kserokopia;
  • Potwierdzenie sytuacji finansowej zapewniającej podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Na pierwszy pojazd wynosi 9000 euro, a na każdy następny 5000 euro.- polisa
  • druk WPC- dane pojazdu
  • oraz inne oświadczenia dot. np.bazy przedsiębiorstwa

To najważniejsze elementy wniosku, dzięki któremu przedsiębiorca może rozpocząć działalność zarobkową z licencją wspólnotową.Wszystkie druki dostępne na stronie GITD

Koal

[1]https://gitd.gov.pl/dla-przedsiebiorcow/licencjezezwolenie-na-wykonywanie-zawodu-przewoznika-drogowego/przewoz-rzeczy/wnioski-i-druki-do-pobrania/, dostęp: 2020 r.