Jaką nawigację do ciężarówki wybrać

Jaką nawigację do ciężarówki wybrać

W dzisiejszych czasach większość kierowców samochodów ciężarowych nie wyobraża sobie jazdy bez posiadania w swojej kabinie nawigacji GPS. Fakt ten nikogo nie powinien dziwić, biorąc pod uwagę funkcjonalność tego typu urządzeń.

Do czego służy kierowcom nawigacja GPS

Biorąc pod uwagę ilość tras obsługiwanych przez Firmy Transportowe, posiadanie przez kierowców sprawnej nawigacji, stało się nieodłącznym elementem ich pracy. Kierowcom zależy na posiadaniu odpowiedniego rodzaju urządzenia, które zapewni im wyznaczenie optymalnej trasy i umożliwi dotarcie z transportem na czas. W odróżnieniu od zwykłego urządzenia GPS, używanego w samochodach osobowych czy wykorzystywaniu telefonów komórkowych do wyznaczania trasy przejazdu, nawigacja w ciężarówce musi posiadać o wiele większą ilość funkcji by była w pełni użyteczna.

Jakiej nawigacji powinien używać kierowca ciężarówki

Ze względu na dużą przestrzeń w kabinie samochodu ciężarowego, zaleca się zakup nawigacji GPS z dużym wyświetlaczem od 7 do 10 cali. Ma to wpływ na komfort użytkowania urządzenia podczas wielogodzinnej jazdy i bezpieczeństwo podróży. Ważny jest również dobór odpowiedniego rodzaju mocowania. Ze względu na różne modele kabin samochodów ciężarowych, doradza się dobór takiego rodzaju uchwytu, który umożliwi swobodne operowanie i zmianę położenia nawigacji w miarę potrzeb.

Oprogramowanie, na jakim bazują nawigacje wykorzystywane w ciężarówkach, różni się od tego w ich tradycyjnych odpowiednikach. Wykorzystywane do jego tworzenia algorytmy muszą wzięć pod uwagę o wiele większą ilość zmiennych przy wyznaczaniu drogi, takich jak możliwości manewrowe na poszczególnych odcinkach trasy, Występowanie tuneli czy wiaduktów uniemożliwiających przejazd zbyt dużym pojazdom, jak i ograniczenia dla ciężarówek na wybranych odcinkach. Z tego względu tworzone są specjalne mapy dedykowane urządzeniom wykorzystywanym przez kierowców ciężarówek.

Na co zwracać uwagę przed nabyciem urządzenia

Jak widać powyżej, najważniejsze przy wyborze odpowiedniego urządzenia są trzy kwestie:

  • Wielkość urządzenia i możliwość jego mocowania
  • Rodzaj oprogramowania nawigacji GPS
  • Dostępność map i ich aktualizacji, odpowiednio dobranych do potrzeb nawigacji samochodów ciężarowych.