Ile zarabia kierowca tira

Ile zarabia kierowca tira

Praca kierowcy tiry to ciężki i wymagający zawód. Ciągłe życie w trasie może być dużym obciążeniem dla organizmu. Warto zastanowić się, czy płace kierowców samochodów ciężarowych kompensują im warunki, w jakich przychodzi im wykonywać swoją profesję.

Warunki Pracy kierowcy Tira

Mówi się, że tir jest domem w tym zawodzie. Zasadniczo jest to prawdą, gdyż większość czasu kierowcy przebywają poza swoim miejscem zamieszkania. Gdy znajdują się w trasie w swoim samochodzie ciężarowym, wykonują praktycznie wszystkie czynności, jakie wykonuje się w warunkach domowych. Spanie, Przygotowywanie jedzenia, a nawet mycie. Wszystko to jest możliwe dzięki odpowiednio wyposażonym tirom. Można w nich znaleźć łóżka, lodówkę czy na przykład telewizor.

Oprócz zaspokajania potrzeb dnia codziennego kierowca tira musi być gotowy na długie godziny jazdy. Wymaga to od niego wzmożonej koncentracji, gdyż przewożąc ładunek ciężkim samochodem ciężarowym, musi zwracać uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Według przepisów całkowity czas pracy kierowcy tira nie może przekraczać 9 godzin dziennie. Po upływie 4,5 godziny kierowca jest zobowiązany do zrobienia sobie 45-minutowej przerwy. Po przepracowanym dniu minimalny czas odpoczynku do rozpoczęcia kolejnego kursu wynosi również 9 godzin.

Zarobki kierowcy Tira

Najczęściej firmy transportowe oferują kierowcy wynagrodzenie liczone od ilości przejechanych kilometrów bądź wielkości przewożonego ładunku. Do tego dochodzą jeszcze diety, które przysługują każdemu pracownikowi wykonującymi obowiązki poza miejscem siedziby firmy. Diety pokrywają koszty podróży kierowcy, zaliczają się do nich koszty przejazdów czy opłaty za poruszanie się płatnymi odcinkami dróg.

W zależności czy mamy do czynienia z kierowcą krajowym, czy kursującym na odcinkach międzynarodowych, zmienia się średnia wysokość wynagrodzenia.

  • Kierowca kursujący na odcinkach krajowych posiadający prawo jazdy C+E mogą liczyć na średnie wynagrodzenie w wysokości 6500 zł brutto.
  • Zarobki kierowców na trasach międzynarodowych są wyższe, ale oprócz posiadania prawa jazdy C+E, wymagane są dodatkowe uprawnienia. Kierowca międzynarodowy zarabia średnio 8000 – 9000 zł brutto.

Czy to się opłaca?

Zapotrzebowanie wśród firm transportowych na kierowców tirów zwiększa się z roku na rok. Wynika to z wielkości rynku spedycyjnego w Polsce.

Pomijając dość wymagające warunki pracy wynagrodzenie z tytułu jej wykonywania, znacznie przekracza średnią krajową i można przewidywać, że w kolejnych latach będzie rosnąć.