Egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika – kilka praktycznych informacji

Egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika – kilka praktycznych informacji

Egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika – kilka praktycznych

informacji o CKZ

Zgodnie z prawem, aby móc ubiegać się o uzyskanie licencji na przewóz osób lub towarów, należy najpierw zdać egzamin na Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika Drogowego –rzeczy lub osób organizowany przez Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie i uzyskać stosowny certyfikat. Co powinieneś wiedzieć o egzaminie?

Wyniki i forma

Sam przebieg egzaminu jest prosty. Na początek 64 pytania w formie testowej, ale z wieloma możliwymi prawidłowymi odpowiedziami. Czas trwania to 120 minut. Następnie dwa pytania problemowe. Jednak nie to wielu interesuje najbardziej. Ważne jest np. kiedy otrzymasz stosowne wyniki.

Zwykle trzeba czekać przynajmniej jeden tydzień, a maksymalny termin to dwa tygodnie. Jeśli dana osoba uzyskała certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika, wówczas Instytut wysyła pocztą dokument –oryginał Certyfikatu Kompetencji Zawodowych na adres wskazany we wniosku przez przedsiębiorcę/osobę o niego się ubiegającą.

Opłaty za egzamin

Równie ważną informacją są opłaty, jakie należy uiścić za egzamin. Jest to cena ustandaryzowana. Za organizację egzaminu, możliwość podejścia oraz wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych dla przewoźnika drogowego koszt wynosi 800 złotych. Jest to cena stała, ustalana przez Instytut Transportu Samochodowego odgórnie.

Ważność certyfikatu

Co niezwykle ważne, po zdaniu egzaminu i otrzymaniu certyfikatu każdy przedsiębiorca/osoba może ubiegać się o uzyskanie licencji spedycyjnej, transportowej. Sam certyfikat jest wydawany bezterminowo i obowiązuje przez wszystkie lata funkcjonowania danej firmy na terenie Unii Europejskiej. To oznacza, że jeden dobrze przeprowadzony kurs CKZ/dobre przygotowane uczestników do egzaminu wystarczy, by uzyskać stosowne dokumenty.

Koal tel.536-499-499