Druk LR1, czyli czego potrzebuje przedsiębiorca

Druk LR1, czyli czego potrzebuje przedsiębiorca

Druk LR1, czyli czego potrzebuje przedsiębiorca, by ubiegać się o licencję transportową

Warto przypomnieć, że aby móc działać na mocy prawa w branży spedycyjnej, należy zarejestrować firmę w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego i złożyć druk LR1, który pozwoli na otrzymanie licencji na przewóz towarów, także w ujęciu międzynarodowym. Co dokładnie składa się na ten dokument?

Certyfikat dla przewoźnika zaczynającego działalność

Aby móc w ogóle ubiegać się o przyznanie licencji, każdy przedsiębiorca musi zdecydować się na napisanie egzaminu organizowanego przez Instytut Transportu Samochodowego. Jeśli go zda otrzyma certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika, który jest dokumentem niezbędnym w kontekście druku LR1.

Dokumenty finansowe potrzebne do otrzymania licencji

Aby móc ubiegać się o licencję spedycyjną, a więc składać druk LR1 w GITD, należy mieć nie tylko certyfikat kompetencji zawodowych potwierdzający kompetencję, ale także inne dokumentydotyczace firmy. Należy więc wykazać, że posiada się odpowiednią zdolność finansową do prowadzenia takiej działalności,  między innymi poprzez potwierdzenia bankowe oraz roczne sprawozdanie finansowe czy też polisę OCPZ oraz bazę transportową .

Oświadczenia dotyczące posiadanego zaplecza

Warto także nadmienić, że w druku LR1 istotne są także oświadczenia odnośnie osób zatrudnianych w firmie na stanowisku kierowcy oraz flota, którą dysponuje dana firma. To główne, choć nie wszystkie elementy, które muszą być zawarte w druku, by Główny Inspektorat Transportu Drogowego mógł wydać pozytywną decyzję i wpisać firmę do rejestru KREPTD.