536-499-499 biuro@koal.com.pl

Czy warto zrobić certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika?

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika – Kurs online z firmą KOAL!

Prowadzenie firmy transportowej wiąże się przede wszystkim z posiadaniem wiedzy w swojej dziedzinie. Aby móc prowadzić tego typu działalność, niezbędne jest uzyskanie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych. 

Zacznijmy od tego, że jest to dokument, który potwierdza kwalifikacje, zdobytą wiedzę oraz umiejętności, które potrzebne są do prowadzenia przedsiębiorstwa związanego bezpośrednio z transportem drogowym.

Do kogo adresowany jest certyfikat kompetencji zawodowej?

Obowiązek zdania egzaminu ma tylko przewoźnik – osoba zarządzająca firmą. W przypadku działalności jednoosobowej współmałżonek może być osobą zarządzającą (zgodnie z Ustawą z dnia 5 kwietnia 2013 r. o Transporcie Drogowym). Zatem Twoja/Twój żona/mąż mogą bez umowy pełnić funkcję zarządzającego transportem, pod warunkiem zdania egzaminu w ITS z wynikiem pozytywnym. Ważną kwestią są również finanse. Potrzebna jest odpowiednia zdolność finansowa oraz reputacja. O złej reputacji mówimy, gdy przedsiębiorca został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne (z zakresu transportu drogowego i prowadzenia działaności gospodarczej)

Kiedy nie trzeba posiadać certyfikatu:

Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym, istnieją przypadki, w których przedsiębiorca może zostać zwolniony z posiadania certyfikatu. Wyłączeni z konieczności posiadania licencji są przewoźnicy, którzy:

  • Wykonują niezarobkowy transport drogowy przewozu nie więcej niż 9 osób z kierowcą(transport międzynarodowy)
  • Posiadają pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony(od 2022r 2,5t.) w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowych rzeczy,
  • Zajmują się ratownictwem medycznym oraz transportem sanitarnym. 

Parę lat temu obowiązywały aż 4 rodzaje certyfikatów:

  • Krajowy transport drogowy osób
  • Międzynarodowy transport drogowy osób 
  • Krajowy transport drogowy rzeczy
  • Międzynarodowy transport drogowy rzeczy

Obecnie istnieje tylko 1 rodzaj:

Certyfikat Unijny/Wspólnotowy

Teraz pozostaje najważniejsze pytanie. Jak uzyskać Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika?

Jeśli chcesz zostać dumnym posiadaczem dokumentu jedyne co musisz zrobić to zakończyć egzamin państwowy z pozytywnym wynikiem. Organ, który upoważniony jest do wydawania certyfikatu jest Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie (ITS).  Egzamin dzieli się na dwie części: teoretyczną i problemową. Jedynym warunkiem do przystąpienia do szkolenia i egzaminu z zakresu certyfikatu kompetencji zawodowych jest ukończone 18 lat.

Nasza firma oferuje niezbędne do tego kursy, które przygotują kursantów jak najlepiej do egzaminu z wynikiem pozytywnym.

Wzór certyfikatu kompetencji zawodowych udostępniony przez ITS w Warszawie.

Jak uzyskać pozytywny wynik z egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika Drogowego

Jest to idealne rozwiązanie dla osób które nigdy nie pracowały w transporcie i bardzo dobre rozwiązanie/ułatwienie dla pozostałych uczestników. Dokładamy wszelkich starań, aby te osoby jak i inni uczestnicy naszego szkolenia podeszli do egzaminu tylko raz i otrzymali pozytywny wynik z egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika Drogowego . Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszym kursem proszę kliknąć” KURS ONLINE” lub zadzwonić pod numer (0048)536-499-499

Certyfikat z firmą KOAL – sprawdź nas!

Kurs online


Dowiedz się gdzie zdać egzamin ITS i pobierz niezbędne dokumenty: Certyfikat kompetencji zawodowych egzamin ITS

Dziękujemy!