Czy warto obawiać się egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika?

Czy warto obawiać się egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika?

Aby móc uzyskać stosowne licencje, powinieneś najpierw ukończyć kurs, a następnie zdać egzamin państwowy. Jest on dość wymagający, ale po dobrym centrum kształcenia nie będziesz miał problemu, by uzyskać minimum wymagane do zaliczenia danego testu. Czy jest się jednak czego bać?

Ważny jest kurs

Jeśli wybierzesz niewłaściwie i nie skupisz się na jakości kursu, a na przykład na zaoszczędzeniu pieniędzy (nie każde centrum szkolenia udostępnia materiały w cenie kursu przygotowane we własnym zakresie i dostosowane do twojego egzaminu), wówczas na egzamin pójdziesz nieprzygotowany. Oczywiście to nie oznacza, że go nie zdasz, jednak zważywszy na to, że i on jest płatny – podobnie jak i poprawki – lepiej przyłożyć się za pierwszym razem.

Egzamin w Warszawie

Za organizację egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika odpowiedzialny jest Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. ITS przeprowadza test, który składa się z dwóch części:

  • Pytań zamkniętych, wielokrotnego wyboru, których jest 64. Odpowiadasz na nie przez 120 minut. Po zakończeniu tej części musisz oddać kartę z odpowiedziami.
  • Pytań problemowych, w liczbie dwóch. Są one tak skonstruowane, by wymagały zastosowania wiedzy w praktyce. Wymagają liczenia, więc dozwolono mieć kalkulator. Są one bardzo ważne i również ma się na nie 120 minut.

Po zdaniu egzaminu, w którym trzeba uzyskać 60% poprawnych odpowiedzi, otrzymuje się certyfikat kompetencji zawodowych i można ubiegać się o licencję:  spedycyjną, transport osób, transport rzeczy. Jeśli jednak wiesz, jak wygląda egzamin oraz przejdziesz dobre szkolenie, jego zaliczenie nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.

KOAL

tel.536 499 499