Firma transportowa krok po kroku, czyli od czego zacząć?

Firma transportowa krok po kroku, czyli od czego zacząć?

 

Coraz więcej przedsiębiorców zamierza wejść na rynek transportowy i decyduje się na założenie firmy przewożącej osoby lub towary. Jednak nie każdy wie, jakie powinny być kolejne działania konkretyzujące te zamierzenia.

 

Kurs przed egzaminem

 

Aby móc przystępować do działania i zacząć prawidłowo funkcjonowanie firmy, należy posiadać certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika. Jest to specjalny dokument, który pozwala ubiegać się o przyznanie licencji spedycyjnej czy transportowej. To oznacza, że najpierw trzeba zdać egzamin, który poprzedzony jest kursem. Zatem pierwsze kroki do założenia przedsiębiorstwa transportowego powinny być skierowane w stronę firmy zajmującej się szkoleniami przygotowującymi do egzaminu.

 

Egzamin

 

Po odbyciu kursu można przystąpić do egzaminu. Ma on charakter państwowy i jest organizowany przez Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. To oznacza, że należy udać się do jego siedziby i wypełnić test składający się z dwóch części – test pytań wielokrotnego wyboru oraz dwóch  zadań problemowych. Na napisanie całego egzaminu łącznie jest maksymalnie 240 minut[1](4 godz.)

 

Licencja

 

Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu, otrzymuje się wyżej wspomniany certyfikat i można zacząć starać się o licencję transportową czy spedycyjną w zależności od charakteru firmy oraz zakresu jej działalności. Licencja jest ostatnim sankcjonującym działanie przedsiębiorstwa etapem na drodze do sprawnego działania na rynku przewozu towarów lub osób.

 

 

[1]http://www.certyfikatkompetencjizawodowychcpc.pl/egzamin.html, dostęp: 04.11.2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *