Chcę zostać właścicielem firmy spedycyjnej, czyli co należy zrobić, by otrzymać licencję spedycyjną ( licencja na pośrednictwo w transporcie rzeczy

Chcę zostać właścicielem firmy spedycyjnej, czyli co należy zrobić, by otrzymać licencję

 

Wiele osób prowadzi działalność transportową, jednak aby móc otrzymać licencję i móc działać na większą skalę, trzeba wykonać kilka kroków. Warto więc, byś – jako początkujący – wiedział, od czego zacząć.

 

Na początek egzamin i szkolenie

 

Oczywiście w odwrotnej kolejności. Podstawowym zaświadczeniem pozwalającym ubiegać się o licencję jest certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika. Zdaje się go podczas ogólnopolskiego egzaminu, a przygotowania do testu  i zadań problemowych z zakresu transportu ładunków warto poprzedzić szkoleniem w jednej z renomowanych firm zajmujących się tym od wielu lat (np.  Koal).

 

Złożenie druku

 

Drugi krok to złożenie wniosku w Urzedzie Miasta lub Starostwie, oczywiście już po tym, gdy otrzymasz pozytywny wynik egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych. Wówczas formalnie możesz starać się o przyznanie licencji spedycyjnej Twojej firmie. Druk znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, który wydaje licencje transportowe.

 

Kwestia dobrej reputacji i przyznanie licencji transportowej

 

Na koniec Urząd przyznaje licencję w oparciu o doniesione dokumenty oraz przepis o tzw. dobrej reputacji. Oznacza on, że osoba chcąca prowadzić działalność w zakresie spedycyjnym musi mieć zaufanie społeczne i nie mieć w kartotece karalności z zakresu praw odnoszących się do prowadzonego biznesu oraz kwestii związanych z pracą kierowców i samego transportu. Jeśli tak jest, GITD może zdecydować o wpisaniu do Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego i przyznać właściwą licencję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *